close
تبلیغات در اینترنت
بازتاب گزارش مهر/لزوم جلوگيري از ورود سموم غيرمجاز/ لزوم توسعه كشاورزي علمي
free downlod

?
سلام کاربر ميهمان به سايت سایت سرگرمی نوشابه خوش آمديد لطفا براي استفاده از تمامي امکانات دانلود فايل , شرکت در انجمن و گفتگو با ساير اعضا در سايت ثبت نام کنيد
جمعه 23 آذر 1397
درباره وبلاگ
ورود
نام کاربری :
رمز عبور :

رمز عبور را فراموش کردم ؟
خبرنامه
اسکريپت
مطالب محبوب

نويسنده : اسماعیل معصومی | بازديد : 60 | نظرات () | تاريخ ارسال جمعه 01 دي 1391

بازتاب گزارش مهر/لزوم جلوگيري از ورود سموم غيرمجاز/ لزوم توسعه كشاورزي علمي

 


بازتاب گزارش مهر/لزوم جلوگيري از ورود سموم غيرمجاز/ لزوم توسعه كشاورزي علمي
لزوم جلوگيري از ورود سموم غيرمجاز/ لزوم توسعه كشاورزي علمي
كرمان - خبرگزاري مهر: ورود سموم غيرمجاز از جمله د.د.ت به صورت قاچاق و عدم آموزش مناسب كشاورزان در استان كرمان موجب بروز دغدغه هايي در بخش سلامت شده اين درحالي است كه سازمان حفظ نباتات بر استفاده كشاورزان از سموم مجاز داخلي تاكيد دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، در پي انتشار گزارشي در خبرگزاري مهر با عنوان " هشدارهاي بي ثمر بهداشتي/ سم هاي چيني در كرمان قرباني مي گيرد" و انتقاد از ورود بي رويه سموم قاچاق به بازار و عدم رعايت نكات و اصول سمپاشي و استفاده از سموم شيميايي كه علاوه بر به خطر انداختن سلامت محصول موجب تلف شدن تعداد قابل توجهي دام نيز در استان كرمان طي روزهاي اخير شده است، سازمان حفظ نباتات كشور در اين خصوص توضيحاتي ارائه داده است.

سازمان حفظ نباتات در اين خصوص اعلام كرده است كه، به آگاهي مي رساند سموم شيميايي دفع آفات نباتي پس از طي مراحل قانوني و انجام آزمايشهاي لازم و در نهايت تصويب هيات نظارت بر سموم كشور(مركب از نمايندگان دستگاههاي ذيربط در اين حوزه نظير وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي، پزشكي قانوني وسازمان حفاظت محيط زيست و. . ) و در فهرست سموم مجاز كشور ثبت مي شوند ضمناً تنها شركت هاي داراي پروانه فعاليت از سازمان حفظ نباتات مجاز به واردات سموم آماده مصرف و يا فرموله نمودن سموم شيميايي دفع آفات نباتي بوده كه براي واردات هر محموله نيز موظف به اخذ مجوز قبلي از سازمان حفظ نباتات مي باشند كه در راستاي كنترل مطلوب كيفيت سموم وارداتي از كليه محموله هاي سموم آماده وارداتي نمونه برداري قبل از توزيع ، انجام و براساس استانداردهاي FAO آزمايشهاي كنترل كيفي صورت مي گيرد.

سموم توليد داخل نيز پس از فرموله شدن ابتدا توسط آزمايشگاههاي كارخانجات فرمولاتورها آزمايش كنترل كيفي و سپس از كليه مراحل ساخت وتوليد، بصورت تصادفي توسط اين سازمان نيز نمونه برداري و بررسي و آزمايش مي شوند و معهذا در حالت غيرقابل قبول تشخيص دادن سم، ملزم به عودت به مبدا و يا جمع آوري و اصلاح مي باشد.

از طرفي اين سازمان حسب رسالتي كه در زمينه كنترل عوامل خسارتزاي گياهي و وظايف حاكميتي خود در خصوص نظارت بر روند تهيه ، توليد ، توزيع و مصرف آفتكشهاي شيميائي برعهده دارد ، با وجود تنگناهائي كه بواسطه تحريم هاي اعمال شده از سوي كشورهاي صاحب تكنولوژي در حوزه توليد سموم دفع آفات نباتي و معضلاتي در خصوص تأمين سموم شيميائي و غير شيميائي كنترل آفات براي كشور ايجاد شده ، كليه مباحث موضوع وظايف مذكور را به نحوي اداره نموده ، تا نه تنها تاخيري در خصوص تدارك سموم مورد نياز در روند توليد محصولات كشاورزي (حتي محصولات غير راهبردي) ايجاد نشده است.

اين در حالي است كه اكثريت قريب به اتفاق سموم مورد نياز كشور اعم از سموم آماده مصرف وارداتي و تكنيكال هاي مورد نياز براي فرموله نمودن سموم در كارخانجات فرمولاتور داخلي از منابع كشور چين تهيه و تدارك ميشوند (در دوسال گذشته از محل تكنيكالهاي وارده از كشور چين(43/84% ) و بخشي نيز از كشور هند(74/12%) بوده و در حوزه سموم آماده مصرف وارداتي، كشور چين 2/57% از كل واردات سموم آماده مصرف را بخود اختصاص داده است) و همچنين در حوزه حذف سموم پرمصرف و پرخطرو جايگزيني سموم ايمن ، كم مصرف و كم خطر و...،مطابق با مصوبات كنوانسيون روتردام بوده ودرجايگاه و وضعيت مطلوبي قرار داريم .

با اين وجود برخي عوامل نظير عدم ايجاد بسترلازم براي پذيرش مزاياي كاربرد سموم كم خطر از سوي بهره برداران (لزوم اجراي مطلوب عمليات ترويج كشاورزي)، عرضه وسيع سموم بسيارخطرناك، باطيف وسيع آفتكشي و ارزان قيمت در كشورهاي همجوار كه به واسطه عدم ثبات سياسي وشرايط ويژه جغرافيائي قادر به اعمال مقررات مربوط به ورود و مصرف اين تركيبات نمي باشند، شرايط مناسب را براي فعاليت سودجويان داخلي و خارجي در عرصه توزيع سموم را فراهم و در اين شرايط جمهوري اسلامي ايران نيز به دليل هم مرز بودن با اين كشورها از پديده شوم قاچاق و تقلب درمورد اقلام مذكور لطمات زيادي را متحمل شده است كه لازم است با توجه به مسئوليت هاي قانوني ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز، نيروهاي انتظامي، سازمان تعزيرات حكومتي و ساير دستگاههاي مرتبط، موضوع با جديت بيشتر از طريق متوليان كنترل امر قاچاق پيگيري و تحت كنترل قرار گيرد.

دغدغه بخش سلامت ورود سموم قاچاق و عدم آموزش كشاورزان در خصوص استفاده از سموم داخلي است

توضيحات سازمان مربوطه نشان دهنده توجه ويژه و نظارت كامل بر روند تهيه و توزيع سموم در بازار رسمي داخلي است كه بسيار قابل تقدير مي باشد اما آنچه كه در زمينه استفاده سموم كشاورزي در كرمان روي مي دهد خارج از اين حوزه است كه در قسمت پاياني توضيحات سازمان حفظ نباتات نيز به آن پرداخته شده است و به دغدغه بخش سلامت كرمان نيز تبديل شده، بطوريكه در جلسات مختلف كارگروه هاي سلامت كرمان از آن به عنوان يكي از مهمترين مشكلات در بخش كشاورزي ياد مي شود.

در واقع سموم موجود در مراكز توزيع مجاز در كرمان هيچ مشكلي ندارند هر چند كه كارشناسان تغذيه استفاده از محصولات كشاورزي ارگانيك را در راستاي افزايش سطح سلامت جامعه مورد تاكيد قرار مي دهند.

گزارش مهر پس از آن منتشر شد كه در جنوب كرمان تعداد قابل توجهي دام به دليل شرب از جوي آب مزرعه اي كه چند روز قبل از كود شيميايي در آن استفاده شد بود، به دليل شدت مسموميت تلف شدند.

چندي از اين واقعه نگذشته بود كه دامپزشكي شمال كرمان نيز خبر داد چندين راس دام به دليل چرا در مزرعه اي كه سم پاشي شده بود در شمال استان كرمان تلف شدند.

در واقع در هر دو مورد استفاده بيش از حد از كود و سم شيميايي موجب سموميت شديد شده بود و اين مسئله اي است كه به دليل عدم توجه به آموزش كشاورزان در استان كرمان روي داده است.

عدم نظارت گياه پزشكان در خصوص استفاده از نوع و ميزان سموم كشاورزي به دليل عدم وجود بستر مناسب سبب شده كشاورزان به صورت تجربي به استفاده از سموم و كودهاي مختلف روي بياورند و در نهايت موجب بروز دغدغه هاي زيست محيطي و بهداشتي شوند.

از سوي ديگر ورود سموم قاچاق همان طور كه در متن بالا نيز اشاره شده بود يكي از مهمترين مشكلات به خصوص در جنوب كرمان است، بطوريكه همچنان از سم د. د. ت كه در بسياري از كشورهاي جهان منسوخ شده است در مزارع به خصوص گلخانه ها استفاده مي شود.

دليل استفاده از اين سموم نيز ارزان بودن از يك سو و تاثير بسيار بالاي آن بر روي آفات از سوي ديگر است.

آنچه كه مسلم است سم د.د.ت علاوه بر پوست بر بافت دروني ميوه نيز تاثير گذاشته و حتي آب و خاك را نيز به شدت آلوده مي كند بطوريكه تاكيد شده است كه مصرف كنندگان به هيچ وجه از ميوه هايي كه با استفاده از اين سم توليد مي شود استفاده نكنند.

هدف از سلسله گزارشهايي كه مهر تا كنون در اين خصوص منتشر كرده است فرهنگ سازي در بين كشاورزان براي استفاده از كارشناسان كشاورزي، عدم استفاده از سموم قاچاق و غير استاندارد مانند د.دت، ترويج كشاورزي ارگانيك و آگهي بخشيدن به مصرف كنندگان براي خودداري از مصرف محصولاتي است كه با استفاده از سموم غير مجاز توليد مي شوند.


امتياز : نتيجه : 0 امتياز توسط 0 نفر مجموع امتياز : 0ارسال نظر
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
عضويت سريع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
مطالب تصادفي
آمار کاربران

آمار بازديد:
بازديد امروز: 44
بازديد ديروز: 15
هفته گذشته: 88
ماه گذشته: 149
سال گذشته: 2,144
بازديد کلي: 22,654

مطالب و اعضا:
تعداد مطالب: 137
تعداد نويسندگان: 83
تعداد کاربران کل: 3

افراد آنلاين:
هم اکنون تعداد: 1 نفر ميهمان آنلاين داريم
نظر سنجي
اصلا از سایت من خوشت میاد؟


شما طرفدار كدام خواننده هستید؟جدول پخش فوتبال از تلویزیون
تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به سایت سرگرمی نوشابه مي باشد.

Powered By Rozblog.Com | مترجم قالب CRYSTAL | http://samadl.com/index.php | طراح: Music-Day

مترجم قالب

کريتسال مرجع قالب رزبلاگ

سایت سرگرمی نوشابه